Why Schoeller Allibert is ahead on the recycling market

Svojim nedavnim „porezom na plastičnu ambalažu“, Evropska unija želi da smanji nereciklirani otpad od plastične ambalaže. To je dobra vest za životnu sredinu i za Šolera Alibert. Sa svojim decenijama iskustva u reciklaži i visokim ambicijama za blisku buducćnost, evropski tržišni lider u povratnoj plastičnoj ambalaži čvrsto je na vrhuncu tržišta reciklaže u nastajanju na kontinentu.

Od 1. januara 2021. Evropska unija prikuplja od svake države članice dažbinu od 0,8 evra po kilogramu nerecikliranog otpada od plastične ambalaže koju proizvodi svake godine. Ovaj takozvani porez na plastičnu ambalažu, koji je deo Zelenog dogovora EU, trebalo bi da iznosi između 6 i 8 milijardi evra godišnje¹.

Moćni podsticaji

Ti doprinosi (a ne „porezi“, striktno govoreći) pokazuju se kao snažan podsticaj za države članice da uvedu mere za smanjenje plastičnog otpada. Iako se specifičnosti tih mera razlikuju od zemlje članice do zemlje, nameravani efekat je isti: obeshrabriti upotrebu „devičanske“ plastike i podstaći recikliranje.

Od 1. januara 2021. Evropska unija prikuplja od svake države članice dažbinu od 0,8 evra po kilogramu nerecikliranog otpada od plastične ambalaže koju proizvodi svake godine. Ovaj takozvani porez na plastičnu ambalažu, koji je deo Zelenog dogovora EU, trebalo bi da iznosi između 6 i 8 milijardi evra godišnje¹.


Radikalna promena

Drugim rečima: na početku smo radikalne promene u načinu na koji se bavimo plastičnom ambalažom. Očekivali biste da će to biti loša vest za Šoler Alibert, svetskog igrača i evropskog lidera kada je reč o plastičnoj ambalaži..

Ali biste pogrešili. Kompanija ima duži staž od većine kada je u pitanju održivost i cirkularna ekonomija. Već je osamdesetih godina prošlog veka, Schoeller Allibert počeo da melje plastične kutije za pakovanje na kraju životnog veka, reciklirajući ih u sirovinu za nove. U početku je podsticaj bio da je to lakše nego kupovati nove sirovine. Ubrzo je, međutim, životna sredina postala dodatna motivacija za težnju kompanije ka većoj reciklaži. Drugim rečima: u Schoeller Allibert-u se način razmišljanja pomerio ka cirkularnosti pre mnogo decenija.

Primer. Jedna Schoeller Allibert gajba za flaše može trajati 10 do 15 godina kada se koristi i ponovo koristi. Nakon tog perioda, reciklira se u... novu gajbu za flaše. Ovaj pristup zatvorene petlje može smanjiti ugljenični otisak te gajbe za faktor 7² (u zavisnosti od dizajna proizvoda).

Bolji izbor

To čini povratnu transportnu ambalažu ove vrste boljim izborom u smislu karbonskog otiska od bilo koje druge alternative. Ima smisla: ako se te gajbe za flaše koriste do 15 godina i mogu se rastopiti do sedam puta, to znači da će današnji kupljeni materijali trajati mnogo decenija. Mnoge druge alternative pakovanja, s druge strane, završavaju na deponiji ili će biti spaljene odmah nakon prve (i jedine) upotrebe.

U stvari, ovaj trenutak predstavlja istorijsku promenu na kojoj je Schoeller Allibert radio, kaže Ludo Gielen, izvršni direktor kompanije: „U proteklih 25 godina smo pripremili teren, a narednih 25 godina ćemo videti napredak u kružnoj ekonomiji. Oduševljeni smo što možemo da doprinesemo boljoj planeti za našu decu.”

Velike reči, potkrepljene jakim ambicijama. U 2020. proizvodi Schoeller Alliberta sadržali su u proseku 21% recikliranog materijala. Predviđeno je da će to porasti na 35% do 2026. godine. Kompanija ima za cilj da postigne 100%-nu kružnost do 2050. Proizvodi Schoeller Allibert-a ne samo da se mogu reciklirati, već se u praksi i recikliraju; i obavezali smo se da će od 2023. svi novi proizvodi Schoeller Allibert-a biti u potpunosti reciklabilni. Tačno se uklapa sa mantrom kompanije: „Ako ne možemo da ponovo upotrebimo, ne dolazi u obzir!“

Paleta proizvoda

Održivost je samo jedan od mnogih kvaliteta Schoeller Allibertovih proizvoda. Kompanija takođe nudi širok spektar sredstava koja služe industriji reciklaže. Evo nekoliko ključnih primera:

  • Zajedno sa Vaste Free Oceans (VFO), Schoeller Allibert je 2021. proizveo kontejner napravljen uglavnom od reciklirane ribolovne opreme. Ovo ne štedi samo primarne resurse – aktivno obnavlja korišćenu ribolovnu opremu inače namenjenu za spaljivanje.

  • Kompanija ima čitav niz proizvoda napravljenih od plastike koja se koristi nakon upotrebe (tj. plastični otpad opšte potrošnje) - prikladno nazvan CircuLine®. Ovi proizvodi za pakovanje pomažu u smanjenju potrošnje sirove plastike bez ugrožavanja kvaliteta ili performansi.

  • Zbog Schoeller Allibert-ovog fokusa na reciklažu, njegovi su proizvodi veoma cenjeni u industriji reciklaže. Velike kutije kao što su Maxilog®ili BigBox Classic 1210 savršene su za sakupljanje i transport svih vrsta otpada - od opšteg otpada do opasnih materija.

    Maxilog®kutije su dostupne u različitim bojama kako bi se olakšala prerada različitih, odvojenih tokova otpada. Druge varijante su savršene za hemijski otpad, duge fluorescentne lampe i tako dalje…

  • Ostala otpadna ambalaža je dizajnirana za vrlo specifične svrhe. 4H2 UN Kaiman

    je, na primer, savršen za prikupljanje i transport dotrajalih baterija za bicikle. UN Geobok 4H2 je namenjen litijum-jonskim baterijama. Magnum Optimum 1125 je pak dizajniran za reciklažu polovnih TV ekrana.

Ključni koncepti


Strateški cilj Schoeller Allibert-a za povećanje recikliranja odavno ima smisla iz perspektive troškova i pogodnosti. Pored toga, savršeno se uklapa sa novijim i sve hitnijim ciljevima postizanja ekološke održivosti i ekonomske cirkularnosti.

Ova dva cilja se isprepliću na mnogo praktičnih načina. Ponovno korišćena plastična ambalaža je dobra za životnu sredinu; s druge strane plastična ambalaža sama po sebi je lakša od drugih alternativa, što pomaže da se smanji CO2 otisak onih koji je koriste.

18. mart je Globalni dan reciklaže – godišnji podsetnik da je ponovna upotreba materijala najbolji način da sačuvamo ograničene resurse i smanjimo otpad.

Kako održivost i cirkularna ekonomija postaju ključni koncepti za sve kompanije, Schoeller Allibert će imati koristi od svog višedecenijskog iskustva u prenameni svojih plastičnih materijala za pakovanje. Iskustvo je sažeto u mantru kompanije, koju ovde na odgovarajući način recikliramo: „Ako ne možemo ponovo da upotrebimo, ne dolazi u obzir!“

¹ https://home.kpmg/xx/en/home/insights/2021/09/plastic-tax.html

² Referenca na 28. stranicu Schoeller Allibert publikacije o održivosti https://schoellerallibert.com/_assets/brochures/2022-01-Schoeller-Allibert-Sustainability-Publication.pdf