Reducing our carbon footprint by a factor eight

Da bi se sprečila klimatska katastrofa, ceo svet naporno radi na smanjenju emisije CO2 što je više moguće. Schoeller Allibert vodi primerom. Napravili smo izuzetne korake u reciklaži gajbi za piće, uspešno smanjujući naš ugljenični otisak osmorostruko. Evo kako smo to postigli.

Dok su naše gajbe za piće veoma pogodne za višekratnu upotrebu, traju do 30 godina i mogu se u potpunosti reciklirati, proizvodni proces i dalje generiše emisije CO2. Da bi se to rešilo, Schoeller Allibert je doneo ključnu odluku da svoje proizvodne lokacije prebaci na obnovljive izvore energije. Uticaj ove promene je bio značajan.

Da bismo procenili obim tog postignuća, angažovali smo ClimatePartner, nezavisnog pružaoca transparentnosti klimatskih akcija. Oni su sproveli procenu koristeći kao standardnu referencu gajbu za boce od 1,9 kg napravljenu od polietilena visoke gustine (HDPE). Evo šta su pronašli:

Proizvodnja HDPE gajbi od 1,9 kg od novog sirovog materijala u konvencionalnom postrojenju stvara 5,9 kg emisije ekvivalenta CO2. Oko tri četvrtine ovog ukupnog broja dolazi od nabave, transporta i prerade sirovog materijala, dok oko 20% potiče od ‘sive energije‘ koja se koristi tokom proizvodnje. Logistika i drugi faktori čine preostale emisije.

Zamenom konvencionalne sive energije obnovljivom zelenom energijom, ugljenični otisak jednog HDPE sanduka se smanjuje za ceo kilogram, što rezultira sa samo 4,9 kg ekvivalenta CO2.

Najveći doprinos ugljeničnom otisku je upotreba novih sirovih materijala. Međutim, praktikovanjem reciklaže od kolevke do kolevke, sa korišćenjem do 95% recikliranog materijala i obnovljive energije, ukupan ugljenični otisak za HDPE gajbu pada na samo 0,7 kg. Logistika i opšte emisije čine najveći deo preostalog otiska.

Ukratko, ista HDPE gajba se sada može proizvesti sa preko 5 kg manje emisije ekvivalenta CO2. Štaviše, Schoeller Allibert ide dalje, nudeći kompenzaciju svih preostalih emisija, osiguravajući potpuno sertifikovan i klimatski neutralan proizvod za naše klijente.

PREDMETNA STUDIJA

Procena životnog ciklusa: 60% manje emisija

Svaki proizvod ima ugljenični otisak. Kako to merite? Jedini pravi odgovor je da pogledate ceo životni ciklus proizvoda: od nabavke i prerade sirovina, preko proizvodnje i distribucije proizvoda, do njegovog korisnog veka i konačno njegovog odlaganja na kraju životnog veka.

U toj holističkoj perspektivi, jedino je logično da povratna transportna ambalaža ima veoma mali otisak. Zašto? Zato što je napravljena od plastike koja je jaka, izdržljiva i jednostavna za čišćenje. Može se koristiti iznova i iznova - ispunjavajući stroge zahteve za bezbednost hrane.

I na kraju svog životnog veka, ona se reciklira u novi plastični kontejner. I tako dalje . Bez gubitka kvaliteta.

Dakle, kako se povratna plastična ambalaža poredi sa kartonskom ambalažom za jednokratnu upotrebu? Ugledni Institut Fraunhofer u Nemačkoj uradio je procenu životnog ciklusa oba formata i zaključio da povratna plastična ambalaža generiše oko 60% manje emisije gasova sa efektom staklene bašte od kartonske ambalaže za jednokratnu upotrebu.

To je ostvarenje koje smo mi u Schoeller Allibertu više nego srećni da objavimo.

LCA

Kontaktirajte nas za više informacija