beercrate1

U pivarskoj industriji i industriji pića gajbe za flaše odavno nisu isključivo transportne gajbe. Pored njene praktične upotrebe, rukohvat i dizajn postali su sve važniji faktori. Čak gajbu za piće smatramo za ambasadorom brenda pošto je ona sredstvo za prezentaciju proizvoda na prodajnim mestima. Demografske promene, veća raznolikost vrsta i potreba za održivošću imaju najveći uticaj na razvoj inovativnih rešenja za novu ambalažu.

Na početku 20. veka put pivo je prešlo iz bačve u flašu. Flaširanje proizvoda pivara olakšalo je prodaju, ali je bilo neophodno imati i sekundarno pakovanje. Gajbe za piće su kroz svoju istoriju prošle zapaženi razvoj  - od brzo sklopivih drvenih gajbi do umetničkog dela sa detaljnim dizajnom.

Pobeda plastične ambalaže

Ranije su se gajbe pravile od metala i drveta pošto im je osnovni zadatak bio da mogu da prenose proizvod iz tačke A u tačku B. Puno je vremena prošlo do formiranja jedne finije koncepcije vezano za mogućnost slaganja ili njihovu ergonomiju. Sve je počelo 1959. godine kada se na tržištu pojavila prva polietilenska gajba. Gajba koja je napravljena za 20 euro flaša danas ne bi osvojila nikakvu nagradu za dizajn ali je bila mnogo masivnija i lakša od bilo koje drvene gajbe. Do osamdesetih godina prošlog veka plastične gajbe na tržištu su bile uglavnom istovrsne. Pored toga, osim standardizovanih euro-gajbi pojavile su se GdB (Genossenschaft Deutscher Brunnen) gajbe za mineralnu vodu. Međutim kada je većina pivara prešla na tanji NRW format boca počeli su da preispituju dosadašnje gajbe i njihovu funkcionalnost. Tako su u budućnosti krenuli da koriste ugaone elemente za stabilizaciju umesto rebara. Sledom toga, sve četiri strane su obezbeđivale dovoljno mesta za sito štampane poruke brenda. Postavljen je temelj za naizgled neograničenu raznolikost današnje plastične ambalaže. Industrija je počela da eksperimentiše sa smelijim dizajnom, dvobojnim ili trobojnim kutijama, različitim vrstama plastike za mat ili sjajne površine.

Rukohvat kao jedan od elemenata rukovanja

Osim samog izgleda, lakoća rukovanja je uvek bila u centru pažnje industrije. 1990-ih godina smanjenje težine sa 2 kg na 1,7 kg trebalo je da uštedi resurse i troškove. Međutim tendencija slaganja gajbi u visinu znači da standardna evropska gajba veličine 300 x 400 mm danas opet teži oko 2 kg ili čak i više. Progresivni noviteti, kao što su uvođenje mekanih ili lameliranih rukohvata značajno su pojednostavili rukovanje. Mekši rukohvati koji su prvi put primenjeni na Beck gajbama od tada su i logistici i krajnjim korisnicima pojednostavili posao.

Najveće reciklažno tržište u Evropi

Danas bi bilo teško zamisliti industriju pića bez gajbi povratnih boca. Trenutno se na evropskom tržištu piva koristi oko 350 miliona plastičnih gajbi – od toga 200 miliona u regionu DAHC gde se Nemačka smatra najvećim tržištem. Izvan Evrope plastične gajbe nisu toliko korišćene u promidžbene svrhe: u Latino-Americi, Africi i Aziji se pojavljuje isključivo u transportu i trgovačkom skladištenju – kao sekundarna ambalaža obično ne dospeva do krajnjih potrošača. U SAD-u su gajbe za piće prava retkost. Flaše se većom verovatnoćom mogu pronaći na poslužavniku, u kartonskim kutijama ili u folijskoj ambalaži.

Dugoročno rešenje za ambalažu

Jedna od najvećih prednosti plastične ambalaže je dugi životni vek. Osnovna ideja gajbi za piće uključuje ponovnu upotrebu unutar preduzeća ili njihovu upotrebu u zatvorenim ciklusima između dobavljača i maloprodaje. Gajbe za pića su još uvek jedino transportno pakovanje koje se uvek moraju vraćati čak i zapravo ide krajnjem korisniku. Životni ciklus im počinje u punionicama pivara, međustanica im je veleprodaja, i na kraju stižu do maloprodajnih lanaca.  Odavde gajba ide do krajnjeg kupca. Prazne gajbe odavde kreću na svoj povratni put u punionicu gde se čiste i ponovo pune. Reciklažne gajbe za pivo obično se koriste 15 godina.

Pošto sve veći broj kupaca vrednuje održive proizvode i ambalažna rešenja, koristi se sve veća količina plastike koja se može reciklirati. Pivarama reciklabilne gajbe svakako predstavljaju uštedu. Kada gajbe postanu neadekvatne za upotrebu ili se istroše nakon dugog veka trajanja, one se samelju. Materijal koji se dobija na ovaj način od starih gajbi može da se vrati u proizvodnju. Iako nove metode površinske obrade mogu da ograniče upotrebu regranulata, u zavisnosti od materijala, većina gajbi koje se tek stavljaju u promet danas je napravljena od recikliranog materijala.

Reciklabilne gajbe, kao ambasadori brenda

Intenzivna konkurencija i ogorčena borba za udeo na tržištu znači da proizvođači pića trebaju biti posebni i jedinstveni kako bi se istakli i bili drugačiji od ostalih. Prezentacija proizvoda, i kao rezultat toga primarna i sekundarna ambalaža je izuzetno važna za razvoj i održavanje brenda. Iz tog razloga, gajbe i dan-danas predstavljaju najznačajniji marketinški alat industrije pića i daju značajan doprinos prepoznatljivosti određenog brenda na prodajnom mestu i u krajnjoj liniji povećanju prometa. Proizvođači gajbi za piće moraju biti u stanju da fleksibilno reaguju na individualne želje kupaca. Savremeni postupci proizvodnje plastičnih gajbi za piće nude mnogo različitih opcija dizajna. Dizajn specifičan za brend se postiže tehnikom utiskivanja i dodavanjem logotipa. Unapred odštampane etikete za etiketiranje u kalupu se ubacuju u alat za brizganje, praktično spajajući etiketu u jednu celinu sa gajbom. Becks je bila prva pivara, koja je već 2001. godine prepoznala marketinški potencijal u ovog postupka. Uskoro je imitiran izgled kompatibilan sa brendom, čime je nastala nova generacija gajbi za piće. Dizajnerski elementi se kreću danas od fotorealističnih štampanih elemenata do 3D štampe.

Moderna plastična ambalaža je danas odgovorna i za prezentaciju sadržaja. U gajbama za izlaganje (displej i polu-displej) se dobro vide flaše i služe boljoj prezentaciji robe na prodajnom mestu, a rezultat su povećane ponude proizvoda i promenjenih potrošačkih potreba. U ponudi pivara danas se nalaze sve uobičajene alkoholne i bezalkoholne verzije piva, kao i druge egzotične i moderne varijante. Ova ponuda stvara potražnju i kao rezultat toga, potrošači sve češće žele da imaju više specijalnih piva u istoj gajbi. Gajbe za potrebe prezentacije na prvi pogled ukazuju o kojem brendu se radi  - bez obzira radi li se o pojedinačnim bocama ili o pakovanju od šest.

Povećana upotreba kartonske ambalaže isto zahteva novu koncepciju za gajbe. Jedan od primera je belgijsko pivopremium kategorije, Leffe . Njihova ambalaža ima jedan pokretni uložak sa dve nehrđajuće čelične opruge koje u gajbi pritisnu flaše ili kartonske kutije. Kada se odstrani i zadnja kutija, okvir se pomera prema gore i stane na polovini gajbe. Korisnik tada može izvaditi ispražnjene boce na podešenoj visini. Sa svojom konstrukcijom, ova gajba 24x0,33l odgovara za različite tipove pakovanja – podjednako se može koristiti za pakovanja od 2, 3, 4, 6, 8 ili 12 boca.

Demografske promene i gajbe za piće

Smanjenje dimenzije ambalaže je izuzetno važno u proizvodnji pića. Trend ka manjim domaćinstvima i većem broju savremenih potrošača u gradovima, samaca i starih, uzima se u obzir kada pivare povećavaju ponudu kompaktnijih i lakših gajbi za flaše.

Pored manjih količina koje konzumiraju manja domaćinstva značajnu ulogu igra i raznolika ponuda na tržištu pića. Za degustaciju novih pića omiljenih brendova krajnji korisnici prednost daju manjim test paketima u odnosu na gajbe od 24 x 0,33 litara. Ambalaža za Beck’s "Taste the World" seriju je kompaktna kako bi nova piva Pale Ale, Amber Lager, Red Ale ili 1873 Pils mogli nuditi u količinama za degustaciju. Ovo nikako nema štetan uticaj na prezentaciju, naprotiv: reljef logotipa i prefinjena crna boja displej gajbe na dramatičan način naglašavaju dizajn flaše. Logo na sve četiri strane nepogrešivo povezuje sa brendom.

Pored manjih gajbi proizvođači nude razne druge inovativne koncepcije, kao što je podeljena gajba koju npr. koristi pivara Paulaner od 1990. godine. Pošto se mogu podeliti na dva dela lako se mogu prilagoditi potrebama potrošača. Klasične gajbe 20 x 0,5 l mogu da se podele na dva dela od 10 x 0,5 l. Proizvođač na ovaj način ima mogućnost da napuni gajbe na klasičnoj liniji za flaširanje, što znači da dizajn gajbe ne zahteva i skupa prilagođavanja proizvodnje.

Industrija pića 4.0: Budućnost gajbi za piće

Bolja preglednost logistike prazne ambalaže i dalje predstavlja jednu od najvećih izazova za industriju. Broj gajbi, brzinu obrtaja i kvalitet prazne ambalaže moglo bi se tačnije pratiti kad bismo već imali „pametne“ gajbe. Trenutno se flaše ručno klasifikuju što predstavlja dodatno vreme i trošak za punionice. Prvi pilot projekti su već započeli, tako npr. u privatnoj pivari Gaffel Becker već testiraju pametne gajbe za pivo. Trude se da imaju što tačnije informacije o poreklu gajbi i o praznim flašama, za što se koristi identifikacija na bazi radio frekvencije (RFID). To znači da se svaka gajba evidentuje posebno i prati se njegovo kretanje. Cilj toga je obezbediti efikasan povrat ambalaže odgovarajućoj punionici. Evidentirana brzina obrtaja pruža zanimljive informacije za planiranje potrebnog broja gajbi. U srednjem roku, RFID rešenja će dobiti na značaju u pivarskoj industriji. Međutim, trenutno, zbog visokih tehnoloških troškova industrija ovu opciju ne primenjuje u veliki razmerima.

Tradicija i inovacija

Nema veze kako će da izgleda gajba u budućnosti: njen razvoj u kontinuitetu treba da prati promenjive potrebe industrije, trgovine, logistike i potrošača. Dugačak put od drvenih gajbi pa do ambalaže vrhunske tehnologije protkan je spojem inovacije i modnih trendova. Pivara Krombacher je nedavno stavila na tržište svoje novo podrumsko pivo u "Vintage" gajbi koja nudi zaštitu i transportne kvalitete najnovije generacije gajbi. Po izgledu se međutim vraća svom poreklu: etiketa u kalupu i specijalna površinska obrada daju gajbi autentično zrnast drveni izgled. Gajba pivare Tucher iz Nirnberga takođe prati ovaj tradicionalni stil koji se ispoljava u rustičnom drvenom izgledu i nalepnici sa retro fontom. Bez obzira na privlačnu nostalgičnost, gajbe od 20 x 0,5 litara se jednostavno mogu prenositi i slagati jedna na drugu kao i moderna plastična pakovanja. Naročito pivare ponosne na svoju tradiciju mogu promovisati svoju živopisnu istoriji na ovaj način: istoriju koja je često počela sa jednostavnom drvenom gajbom.